Kdy vyrazit na Vltavu, abych neskončil na D1?

Také každoročně sledujete ve zprávách a tisku reportáže o tom, že z Vltavy je opět D1? Že jsou tam obrovské zácpy, hlava na hlavě? Ano, je to každoroční zpráva ve všech hlavních médiích. Všude spousta fotek z přeplněných jezů, videa, kde se dlouhé desítky minut čeká před jezem v koloně na průjezd, navečer přeplněné kempy…

Je to ale opravdu denní realita na Vltavě? Nebo šikovní reportéři vědí, kdy přesně na Vltavu vyrazit, aby získali tyto „exkluzivní“ záběry?  

Ano, nebudeme si nalhávat, že i toto je Vltava a patří to k ní, ale opravdu toto musíme na vodě zažít? Vodáci, potažmo zákazníci naší půjčovny lodí a raftů na Vltavě jsou „různé krve“. Máme řadu zákazníků, kteří nám řeknou, že se chtějí bavit, spát moc nepotřebují a že právě proto vyráží na Vltavu v těch nejexponovanějších termínech, tedy kdy je tam nejvíce lidí a je jistota, „že to na Vltavě bude žít“.

V tomto článku se budeme ale snaPujcovna-vyssi-brodžit poradit skupině vodáků, kteří na jezech nepotřebují řady přihlížejících, dlouhé fronty před jezy, ucpanou řeku, problémy v kempech s místem na stan, noční hlučnou zábavu až do ranních hodin… Většinou jde o rodiny s dětmi, které chtějí mít při splouvání řeky klid, chtějí rychlost jízdy uzpůsobit svému tempu, odpoledne najít v kempu místo na stany a v noci se normálně vyspat.

Vzhledem ke skutečnosti, že se již řadu let pohybujeme v letní sezoně v podstatě denně okolo jihočeských řek - hlavně pak okolo Vltavy, tak si troufáme tvrdit, že víme, kdy bude na Vltavě lidí více a kdy naopak méně. Samozřejmě nemůžeme nikomu garantovat, že když vyrazí v určitém datu a hodině, že bude mít „celou Vltavu jen pro sebe“, protože „výjimka přeci potvrzuje pravidlo“ :-) a může se stát, že i v málo exponované dny se ve V. Brodě sejde několik autobusů… Na druhou stranu máme poměrně dost zákazníků, kteří se naučili jezdit v termínech dle našich doporučení a dovolenou na Vltavě si užijí přesně dle svých představ a bez čekání…

V tomto článku bychom chtěli shrnout pár základních pravidel a vytvořit jakýsi soubor obecně platných postřehů, který třeba pomůže i Vám v rozhodování, kdy na Vltavu vyrazit a kdy je naopak vhodné se Vltavským peřejím obloukem vyhnout.

Letní vodácká sezona trvá cca od května do září. Pokud bychom měli tento časový úsek zásadně rozdělit dle počtu zákazníků na Vltavě, tak zjednodušeně nejvíce lidí se u Vltavy pohybuje cca od poloviny června do poloviny srpna – toto bychom nazvali „hlavní“ vodáckou sezonou. Přitom často bývá koncem května hezčí počasí než je třeba v červenci. Za zvážení tedy stojí, zda akci na vodě neposunout mimo letní prázdniny a nevyrazit na vodu třeba trochu dříve…

Nevíce lidí z celého léta bývá na Vltavě okolo prvního víkendu v červenci. Tento termín je ještě navíc podpořeno tím, že 5.7. a 6.7. jsou státní svátky a tak se dá tento víkend jednoduše prodloužit o další volné dny. Pokud nechcete zažít opravdu velký nával, tak doporučujeme o prvním víkendu letních prázdnin Vltavě se obloukem vyhnout. Je to také standardně termín, kdy vznikají právě reportáže okolo Vltavy. Je téměř  jisté, že když se reportéři postaví v pátek či sobotu okolo prvního víkendu v červenci v 11 hodin na jez Herbertov a počasí bude aspoň trochu přát, tak nemohou minout skvělé snímky a videa pro svou reportáž. J O tomto víkendu je také problém sehnat volné vybavení. Většina půjčoven je kompletně rozpůjčovaná na tento víkend už během května a i toto je jasným ukazatelem velkého počtu návštěvníků na vodě. Většině našich zákazníků radíme, aby se tomuto termínu v plánování své dovolené vyhnuli. Pokud ale na Vltavu musíte i přesto v tomto termínu vyrazit, pak doporučujeme alespoň akci šoupnout o nějaký den dopředu, (např. vyrážet už čtvrtek před hlavním víkendem), nebo naopak až v neděli a využít následných volných dnů. Tím se můžete lehce vyhnout tomu největšímu návalu vodáků.

VětšiKemp-vyssi-brodnou druhý červencový víkend bývá na Vltavě trochu útlum, dochází k poklesu lidí na vodě oproti prvnímu červencovému víkendu. Od třetího víkendu začínají počty opět růst a víkendy okolo přelomu červenec – srpen bývají také poměrně hodně plné. Od poloviny srpna se pak počet osob na Vltavě začíná opět snižovat.

Je možné vyhnout se návalu na Vltavě i v té největší sezoně? Ano, i toto to je možné. Záleží hodně na dnu, kdy chcete plavbu po Vltavě začínat. Většina zákazníků začíná svou plavbu ve čtvrtek, v pátek či v sobotu. Pokud začnete plavbu v neděli, pondělí, úterý, případně ještě středu, máte velkou šanci, že Vltava bude výrazně volnější, než kdybyste vyráželi na vodu ve čtvrtek, pátek či sobotu.  

Částečně záleží i na hodině vyplutí na vodu. Většina zákazníků po 9 hodině převezme vybavení, pomalu se dobalí, dosnídá a po 10 hodině se chystá na vodu. K tomu dorazí další vodáci z blízkého vlaku, který do V. Brodu přijíždí okolo 9:30. Pokud vyrazíte hned po 9 hodině, nebo pak naopak až po 11, můžete se hlavnímu proudu také vyhnout…

To bylo pár rad naší půjčovny lodí a raftů na Vltavě ohledně volby vhodného termínu pro Vaši akci. Teď už zbývá pouze vybavení na vhodný termín rezervovat :-)

>>> REZERVACE VYBAVENÍ ZDE <<<

>>>ZPĚT NA PŘEHLED ČLÁNKŮ<<<

editovatelné horní menu - vždy jako poslední článek!!!

cvaknise.cz

slider slider slider slider

Půjčovna lodí Vltava, Lužnice, Otava

Půjčujeme plastové i nafukovací kanoe na jihočeských řekách - hlavně na Vltavě, Lužnici a Otavě.

Půjčovna raftů Vltava, Lužnice, Otava

Půjčujeme také rafty převážně na Vltavu, Lužnici a Otavu.

Půjčovna ferratového vybavení

Půjčujeme ferratové vybavení na vaše expedice po Čechách i zahraničí!

Půjčovna sněžnic

Půjčujeme sněžnice na jihu Čech i do Alp!

Rychlý kontakt

Půjčovna lodí, raftů, ferratového vybavení a sněžnic Cvakni se!

Tomáš Smolek, Ludvík Smolek

Adresa, sklad: Plav 3

E-mail: info@cvaknise.cz

Tel: 721 104 858

Naši partneři

Podporujeme